Zespół Szkolno-Przedszkolny

im. Kazimierza Ośki w Starych Słowikach

23 maja 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Kazimierza Ośki w  Starych Słowikach odbył się  V Festiwal  Piosenki Biesiadnej.  Pani dyrektor Bożena Wójcicka serdecznie przywitała zaproszonych gości i powiedziała, że międzyszkolny konkurs piosenki organizowany w naszej szkole po raz piąty jest szczególnym dniem w naszym, szkolnym kalendarzu. Przede wszystkim dlatego, że chcemy nadać temu wydarzeniu prawdziwie  ludowy charakter: stroje, dekoracje, potrawy, a nade wszystko muzyka, mają przypominać o naszych korzeniach, tradycji i  dziedzictwie kulturowym.

 Jest też drugi powód  - ludyczny. Utwory biesiadne  są melodyjne, skoczne, szybko wpadają w uchu, bawią i  relaksują. Stanową nieodłączny element wspólnej zabawy, beztroskich chwil spędzonych w gronie najbliższych. W tym dniu spotyka się w szkole kilka pokoleń. Najmłodsi  poznają i prezentują teksy piosenek, starsi ze wzruszeniem nucą stare, niekiedy zapomniane utwory, śpiewane na  potańcówkach, odpustach, biesiadach podczas żniw czy sianokosów.

- Posłuchajmy pieśni i piosenek  obyczajowych i obrzędowych, przyśpiewek i ludowych ballad! Zapraszamy do wspólnej zabawy – zakończyła pani dyrektor. Przybyli do nas uczniowie  z  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im kpt. Michała Okurzałego w Zajezierzu, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Armii Krajowej Sieciechowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie.  Wykonawcy  prezentowali  piosenki ludowe i biesiadne, niektóre wykonywane były z akompaniamentem i przygotowanymi rekwizytami. Opiekunowie zadbali również o choreografię i właściwy dobór repertuaru.

 Nad przebiegiem konkursu czuwał zespół nauczycieli: pani Małgorzata Pachucy  „dyrygent” konkursu, osoba odpowiedzialna za oprawę muzyczną i scenariusz,  panie M. Boryczka, M. Jagiełło i  M. Sztyber, które przygotowały dekoracje, pan Piotr Grzeszczyk dbający o nagłośnienie i odpowiednie przygotowanie sceny , oraz konferansjerzy – uczniowie klasy VIII: Kinga Zawadzka, Zuzanna Gozdera i Wiktor Lutek. W przygotowanie zaangażowani byli również pozostali nauczyciele, B. Sałek, J. Kurpiel, J. Zawodnik, B. Szczur, panie kucharki, pani woźna, pan konserwator i rodzice. Bez  pomocy oddanych i życzliwych osób  festiwal nie byłby tak udaną imprezą artystyczną.

Wszystkich występów wysłuchało   powołane  przez organizatora jury w składzie: pani Mirosława Wójcicka mgr muzyki, pani Leokadia Cieślik  doradca metodyczny i pan Łukasz Nowak członek zespołu THE BILL.  Komisja oceniająca występ wysłuchała i obejrzała 32 występy w czterech grupach  wiekowych i dwóch kategoriach – zespół i solista. Ocena występów nie była łatwa, gdyż jak powiedziała później przewodnicząca jury pani Mirosława Wójcicka, poziom  występów był wysoki i wyrównany.

Komisja konkursowa  odczytała wyniki konkursu. Wszyscy nagrodzeni otrzymali statuetki ,, Słowiki” ufundowane przez wójta gminy Sieciechów, dyplomy i pamiątkowe kubki. Nikt nie wyszedł bez nagrody, podziękowania i zaproszenia na kolejny festiwal.

Zdobywcy  miejsc w grupie wiekowej  przedszkole/zerówka kat. zespół

1.      Zespól Szkolno-Przedszkolny w Starych Słowikach

2.      Zespól Szkolno-Przedszkolny w Zajezierzu

3.      Zespołu Placówek Oświatowych w Sieciechowie

 

Zdobywcy  miejsc w grupie wiekowej   przedszkole/zerówka kat. solo

1.      Barbara Gugała ZPO w Sieciechowie

2.      Zuzanna Tokarz ZSP w Starych Słowikach

3.      Izabela Skiba ZSP  w Zajezierzu/Piotr Ciesielski ZPO w Sieciechowie

 

Grupa wiekowa kl. I – III kat. zespół

1.      Wesołe nutki ZSP W Zajezierzu

2.      Słowickie śpiewaki ZSP w Starych Słowikach

3.      Sieciechowiaki – Cwaniaki ZPO w Sieciechowie

 

Grupa wiekowa kl. I – III kat. solo

1. Roksana Wójcik z ZSP w Starych Słowikach

          2. Zuzanna Zielińska  z ZSP  w Zajezierzu

          3. Blanka Amerek z ZPO w Sieciechowie

 

Grupa wiekowa kl. IV – VI kat. zespół

1.      Stokrotki OSW w Opactwie/Sieciechowiaki ZPO w Sieciechowie

2.      Wesoła Siódemka ZSP w Zajezierzu/Czwartaki- Piątaki ZSP w Słowikach

 

Grupa wiekowa kl. IV – VI kat. solo

1.      Paweł Krzyk OSW w Opactwie/Otylia Ciesielska ZPO w Sieciechowie

 1.   Oliwia Wieczorek ZSP  w Starych Słowikach

 2. Weronika Chołuj ZSP w Zajezierzu

  Grupa wiekowa kl.VII, VIII , gimnazjum kat. zespół

  1.      Słowiczki ZSP w Starych Słowikach

  2.      Dziołchy z Sieciechowa ZPO w Sieciechowie

   

  Grupa wiekowa kl. VII, VIII , gimnazjum kat. solo

  1.      Katarzyna Kamionka ZPO w Sieciechowie

  2.      Oliwia Pułka ZPO w Sieciechowie

  3.      Katarzyna Baryłka ZSP w Starych Słowikach

   

  Grupa wiekowa – dorośli

  1.      Julia Duliasz

  2.      Kamil Jędrzejczak/Karolina Kotowska/Mirosława Pachocka

  Naszych utalentowanych wykonawców oklaskiwały całe rodziny,  wójt gminy Sieciechów pan Arkadiusz Guba, pani Teresa Sujkowska sekretarz gminy, dyrektorzy ościennych szkół, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy.

              Po wysłuchaniu  uczestników konkursu, przeszedł czas na wspólną zabawę – rozśpiewana publiczność wykonała dla ducha kilka znanych biesiadnych przebojów, a dla ciała pokrzepiła się smacznym, swojskim  jadłem, które na tę okazję przygotowali rodzice i panie kucharki w  naszej szkolnej kuchni.

   A już na samym końcu  organizatorzy poprosili o wykonanie wspólnego zdjęcia, które po latach będzie przypominać o V Festiwalu Piosenki Biesiadnej.

   

                                                                                                    J. Zawodnik